poniedziałek, 23 września 2013

Nadwrażliwość jelit

Czy jest wśród Nas osoba, która po zjedzeniu sporej ilości bananów czy winogron czuła mocny ból brzucha? Jeśli tak, warto przedstawić Wam termin nadwrażliwości jelita grubego.




To nie jest poważna dolegliwość, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy jelitowe mogą się wiązać właśnie z ich nadwrażliwością.

Zespół nadwrażliwości jelita grubego jest zaburzeniem czynnościowym jelit, to znaczy, że nie ma konkretnego zdefiniowania problemów jelitowych. Jakie są objawy nadwrażliwości jelita? Do głównych objawów należą: bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia oddawania stolca, nudności, wymioty, czasem może pojawić się uczucie pełności po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości posiłku.

Etiopatogeneza również nie jest do końca poznana. Przypuszczalnie przyczyną są zwykle zaburzenia psychiczne takie jak depresje, stany lękowe, nadmierny stres. Stan emocjonalny ma bardzo duży wpływ na czynność ruchową jelit.

Przy zespole nadwrażliwości jelita grubego przy układaniu jadłospisu bądź też wyeliminowaniu określonych produktów z diety punktem wyjścia jest wywiad żywieniowy z ostatnich 24 godzin. Dlaczego? Zależnie od objawów dietę ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Czasem jeden produkt u innych nie stanowi źródła niedogodności jelitowych, natomiast u innej osoby będzie stanowił problem.
Warto jednak zwrócić uwagę na kilka produktów, które zazwyczaj u wszystkich cierpiących na zespół nadwrażliwego jelita stanowią kłopot.

Należy ograniczyć produkty węglowodanowe powodujące procesy fermentacyjne w jelitach. Węglowodany wzmagające dolegliwości to fruktoza zawarta w owocach oraz laktoza występująca w mleku. Nabiał w diecie można uzupełniać jogurtami naturalnymi, kefirem czy mlekiem ukwaszonym.
Procesy fermentacyjne w jelicie powoduje też sorbitol dodawany do takich produktów jak: guma do żucia, galaretowate słodycze, produkty dietetyczne, słodziki.



W zespole nadwrażliwości jelita grubego duża ilość warzyw i owoców w diecie nie jest dobrze tolerowana. Warto zwrócić uwagę czy po owocach takich jak jabłko, gruszka, winogrona, śliwki, brzoskwinie dolegliwości nie nasilają się. Dolegliwości nadwrażliwości jelit mogą też nasilać warzywa: cebulowe, kapustne czy nasiona roślin strączkowych.
Niektóre frakcje błonnika pokarmowego (pektyny, częściowo hemicelulozy, gumy czy śluzy roślinne) będąc rozkładane w procesie fermentacji przez bakterie kwasów beztlenowych w jelicie grubym do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i gazów mogą powodować problemy takie jak wzdęcia i bóle brzucha.
Jednak czasem przy dolegliwościach jelitowych mogą pojawić się zaparcia. Dlatego odpowiednia podaż błonnika wraz z dietą jest zalecana, gdyż błonnik przyspiesza pasaż treści pokarmowej przez jelita. Oczywiście należy też pamiętać o odpowiedniej ilości wody w diecie. Przy zaparciach zaleca się co najmniej 1,5l wody dziennie. Unikać należy produktów zapierających takich jak ryż, mąka ziemniaczana, czekolada, suche pożywienie czy produkty zawierające garbniki (mocna herbata, napar z jagód, kakao) oraz produkty ciężkostrawne.
Z drugiej jednak strony przy uporczywych biegunkach należy ograniczyć cukry fermentacyjne w diecie oraz tłuszcze. Natomiast produkty garbnikowe tutaj są jak najbardziej wskazane.
W diecie należy tez ograniczyć używki: mocna kawę, herbatę i alkohol




Z dolegliwościami jelitowymi można żyć, należy jednak obserwować swój organizm po jakich produktach dolegliwości nadwrażliwości jelita grubego pojawiają się i sukcesywnie ograniczać się w ich jedzeniu :) 

Brak komentarzy: