środa, 12 marca 2014

Powiedz NIE cholesterolowi!

Profilaktyki nigdy za mało. U Nas na blogu również. Dziś zatem kilka słów o tym jak nie dopuścić do wzrostu frakcji LDL cholesterolu. Zaczynamy :)

1. Unikaj stresu

Prawidłowy poziom cholesterolu frakcji LDL w osoczy krwi nie powinien przekraczać 115 mg/dl. I wbrew powszechnej prawdzie jego zbyt wysokie stężenie nie jest problemem tylko ludzi otyłych czy starszych. Coraz częściej problem ten dotyka szczupłych trzydziestolatków. Dlaczego? W pogoni za realizacją, sukcesem, rozwojem pozwalamy aby do Naszego życia wkradł się stres i nerwy.
Ponad to zabiegani, z szybkim tempem życia, chętnie sięgamy po to co dostępne na wyciągnięcie ręki - fakt foody czy kaloryczne przekąski, co sprzyja wyższemu poziomowi cholesterolu LDL. Poza tym po całym dniu pracy, "padamy" wręcz na kanapę. Nie mamy siły i ochoty iść na siłownię czy basen.




2. Wybieraj odpowiednie tłuszcze

Aby obniżyć cholesterol LDL należy sięgać po produkty bogate w sterole roślinne np. nasiona sezamu czy słonecznika, orzechy włoskie, lakowe oraz ziemne, olej sojowy. Każdy z Nas wie również, że na rynku są dostępne produkty wzbogacone w sterole (m.in. miękkie margaryny, serki). Warto też zadbać, aby w codziennym jadłospisie występowały nienasycone kwasy tłuszczowe (link tu i tu).


3. Regularnie poddawaj się badaniom

No tak złogi LDL cholesterolu równa się blaszka miażdżycowa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zwęża ona światło naczyń krwionośnych, uniemożliwiając przepływ krwi. W przypadku niedrożności tętnicy wieńcowej następuje zawał serca, natomiast w przypadku naczyń mózgu oraz szyjnych - udar mózgu. Tutaj warto pamiętać również o fakcie, że "zatkane" mogą być również naczynia jamy brzusznej, powodując niedotlenienie jelit oraz naczynia krwionośne nóg skutkujące niedokrwieniem oraz bólem. Bardzo ważne jest aby badać obie frakcje cholesterolu. cholesterol LDL tak jak pisałam wcześniej sprzyja powstawaniu (..) natomiast frakcja HDL wpływa na przeciwdziałanie rozwojowi blaszki miażdżycowej. Nie ma górnej granicy stężenia tej frakcji cholesterolu, jednak jego stężenie we krwi nie powinno być niższe niż 40 mg/dl u mężczyzn i 45 mg/dl u kobiet. Dlaczego cholesterol frakcji HDL jest dla nas taki korzystny? Zabiera on nadmiar "złego" cholesterolu ze ścian tętnic i transportuje go do wątroby, gdzie jest wydalany wraz z żółcią.




4. Zmień nawyki żywieniowe

Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe pochodzące ze smalcu, boczku, czy tłustych kiełbas. Poza tym warto uważać również na jaja. Oczywiście nieprawdą jest, że przy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu nie wolno jeść jajek. Są ona zdrowe i zawierają wiele cennych składników. Warto jednak pamiętać o umiarze.


5. Postaw na aktywność fizyczną

Przed wysokim stężeniem cholesterolu i miażdżycą doskonale chroni aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Regularna aktywność fizyczna podnosi poziom dobrego i obniża poziom złego cholesterolu. Ponad to ćwiczenia pomagają zrzucić zbędne kilogramy, co również reguluje poziom cholesterolu. 



Brak komentarzy: