piątek, 23 sierpnia 2013

Mechanizmy sterujące wyborem pokarmu

Właśnie mam apetyt na czekoladę” to znaczy, że co? Co to faktycznie jest ten apetyt?

Apetyt można rozumieć nie tylko jako mechanizm powodujący chęć spożycia jakiegoś określonego pokarmu, choć w wyżej wymienionym przykładzie tak właśnie jest. Apetyt to też napęd do jedzenia w ogóle.

https://www.facebook.com/oblizujepalcepoczekoladzie?v=info

Organizm sam w sobie posiada instynktowne mechanizmy, służące dostosowaniu wyboru pożywienia do aktualnych potrzeb pokarmowych. Oczywiście często jest tak, że sięgamy po produkty nie instynktownie a raczej zwracamy uwagę na pewne czynniki takie jak cena, reklama, preferencje smaku.

http://www.crazygallery.info/S.M.A.K..html

Dziś chciałabym Wam jednak udowodnić, że czasem nasze wybory co do produktów i smaków nie są tak w 100% kontrolowane przez nas samych.

Mówię tutaj o tak zwanych narzędziach sterowania wyborem pokarmu, które są związane z percepcją bodźców smakowych i zapachowych.

Alliestezja - Dziwnie brzmi? Jest to nic innego jak zmiana odczuwania smakowitości pokarmów. Wynika z z potrzeby powrotu organizmu do stanu równowagi. Do stanu równowagi, co to oznacza? Powrotu do momentu, gdy organizm czuł się i funkcjonował optymalnie. Prościej tłumacząc alliestezję można powiedzieć, że zjawisko to jest przyczyną, gdy te same smaki i zapachy odbieramy jako pozytywne w czasie głodu, w czasie sytości mogą natomiast stać się nawet niepożądane.

SSS – kto rozszyfruje ten skrót? Sytość sensorycznie specyficzna! Jest to postępujące w miarę jedzenia zmniejszanie się przyjemności jedzenia w następstwie reagowania na smak i zapach aktualnie spożywanego pokarmu. Jednoczenie następuje wzrost zainteresowania pokarmem o odmiennym smaku i zapachu. 
Z czego wynika ten mechanizm? Tłumaczy się go, że reakcja neuronów odpowiedzialna za ocenę bodźców sensorycznych, generowanych przez żywność zostaje osłabiona. Przypuszczalnie w miarę jedzenia tego samego pokarmu wyczerpują się zapasy energii w receptorach reagujących na składniki zawarte w żywności, co w pewien sposób upośledza przekazywanie informacji do mózgu o smakowitości tego pokarmu. Jednocześnie zapas energii w receptorach odpowiedzialnych za odbiór innych bodźców smakowych pozostaje niezmieniona. 
Pozytywnym aspektem tego mechanizmu jest spożywanie urozmaiconych posiłków, takich które będąc o odmiennej smakowitości dostarczają różnych składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że taka chęć na produkty o różnej smakowitości może prowadzić do nadkonsumpcji, co w konsekwencji przyczynia sie do nadwagi i otyłości. 

http://medtube.pl/tribune-pl/category/gastroenterologia

Trzecim mechanizmem sterowania wyborem pokarmu są wyuczone reakcje warunkowe. Są niczym innym jak nabytymi preferencjami i awersjami pokarmowymi względem poszczególnych produktów. Dokładniej tłumacząc preferencja jest to emocjonalny stosunek względem pokarmu przez stwierdzenie, że jest on lepszy od innego. Natomiast awersja jest to uczucie niechęci, odrazy względem pokarmu. Takie wyuczone reakcje warunkowe mogliśmy nabyć na przykład w dzieciństwie lub na skutek jakiś niecodziennych przeżyć związanych z danym pokarmem.


W dzisiejszym poście chciałyśmy pokrótce przedstawić mechanizmy warunkujące wybór /pokarmu. Jeśli jesteście zainteresowani rozwinięciem tego tematu, czekamy na pytania :)  

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,130513,14297652,Tajemnice_smaku___co_sie_na_niego_sklada_.html


2 komentarze:

Petunia pisze...

Myślę, że ciekawym uzupełniemniem tematu będą dodatki do żywnośći, które "sterują naszym wyborem pokarmów". Wydaje się to bardzo powiązane. Chętnie przeczytam na ten temat. Czekam na dłuższe teksty, bardzo interesują mnie tematy przez Was poruszane.

Pozdrawiam

Unknown pisze...

Cieszymy się, że tematy które poruszamy są dla Ciebie interesujące :)
W takim razie już niedługo przygotujemy post, w którym zgłębimy ten temat :)
Pozdrawiamy! :)