wtorek, 19 listopada 2013

Dzień przepełniony wiedzą

"Najnowsze trendy w leczeniu żywieniowym alergii i nietolerancji pokarmowych" - to temat konferencji zorganizowanej wspólnie przez Food Forum i Instytut Mikroekologii, w której miałyśmy okazję uczestniczyć.

Dnia 16.11.2013 w godzinach rannych ruszyłyśmy do Lubonia koło Poznania zdobywać wiedzę :)
Program konferencji, który otrzymałyśmy wcześniej zapowiadał się bardzo interesująco.


Konferencja została podzielona na III sesje.

W I omawiano zagadnienia dotyczące znaczenia alergii pokarmowych w wybranych jednostkach chorobowych. "Na pierwszy ogień" dr n.biol. Patrycja Szachta omówiła temat "Między alergią, nietolerancją pokarmową a jelitem". Wśród uczestników konferencji był bardzo duży przekrój. Byli lekarze, dietetycy, żywieniowcy dlatego uważam, że pierwsza z prezentacji była przedstawiona bardzo trafnie. Poza zupełnie podstawowymi zagadnieniami takimi jak rozróżnienie alergii i nietolerancji pokarmowej, przedstawiono bardzo ciekawe informacje dotyczące mikroflory jelitowej na organizm człowieka oraz jej znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. W tej sesji bardzo znacząco podkreślano również różnicę między alergią IgE a IgG. Pani mgr Agnieszka Łyko w swej prezentacji przedstawiła przypadki pacjentów z różnym typem alergii, ich "historię dietetyczną", sposób diagnozy alergii oraz postępowanie dietetyczne w dalszych etapach. Ostatnią prezentację w tej sesji przedstawiła Pani dr inż. Anna Malinowska. Wygłosiła wykład "Żywienie w alergiach pokarmowych - nowe trendy". Muszę przyznać, że każda z tych prezentacji była opracowana i przedstawiona bardzo rzetelnie. Bardzo też miło było zobaczyć znajomą twarz wśród prelegentów - Pani Ani Malinowskiej :)

Około godziny 12.00 po krótkiej przerwie rozpoczęła się  II sesja konferencji. Tu przewodnim tematem była "Rola mikroflory jelitowej w stanach chorobowych oraz profilaktyce zdrowia". "Znaczenie flory jelitowej w leczeniu otyłości" wygłosił dr n.med. Igor Łoniewski. W prezentacji podkreślono wpływ mikroflory jelitowej  na stan odżywienia organizmu. Przedstawiono sztandarowy przykład, że nawet stosowanie niskoenergetycznej diety niewiele pomaga w redukcji masy ciała. Zaznaczono, że przyczyną tego może być obecna w przewodzie pokarmowym flora bakteryjna, której skład zmienia się u ludzi otyłych. Udowodniono, iż zarówno u ludzi cierpiących na otyłość, jak i z zespołem metabolicznym różnorodność mikroflory jelitowej jest znacznie mniejsza niż u ludzi zdrowych. Zakończono ciekawym spostrzeżeniem - nową formą pomocy może być przeszczep flory bakteryjnej.
Moim zdaniem jedną z ciekawych prezentacji nie tylko ze względu na formę ale przede wszystkim na treść była "Probiotyki w pytaniach i odpowiedziach". Dowiedziałyśmy się m.in. jaka dawka probiotyku jest zalecana, jak długo stosować probiotyk przy antybiotykoterapii, jaka forma probiotyku jest najlepsza, dlaczego probiotyki pochodzące z jogurtu czy produktów kiszonych nie są skuteczne. Wyjaśniono też jak spotęgować działanie probiotyku, dlaczego nie każdy probiotyk może u Nas zadziałać. Obie zgodnie stwierdziłyśmy, że był to najbardziej ciekawy wykład :)
W ten sesji pojawił się jeszcze wykład "Prezentacja przypadków - probiotykoterapia w chorobach alergicznych, atopowych, nawracających infekcjach" . Przedstawiono praktyczne zastosowanie probiotykoterapii w zależności od stanu pacjenta. Ostatni zaprezentowany temat to "Leczenie żywieniowe w autyzmie - pochodzenie i studia przypadków". 

"Alergie i nietolerancje pokarmowe w okresie ciąży i laktacji" to temat III sesji konferencji. Bardzo żałujemy, że Pan prof.dr hab. inż. Zbigniew Krejpcio nie mógł wygłosić swojego wykładu "Dodatki do żywności jako jedno ze źródeł alergii i nietolerancji pokarmowych", ale Pani dr inż. Halina Stanek w zastępstwie bardzo dobrze poradziła sobie z przedstawieniem takich zagadnień jak: czym są substancje dodatkowe, które z nich w największym stopniu są alergenami oraz jaką reakcję organizmu mogą powodować. Dowiedziałyśmy się również, że około 90% wszystkich alergii pokarmowych IgE-zależnych wywołana jest przez kilka grup produktów m.in.: zboża zawierające gluten, jaja, ryby i produkty pochodne, skorupiaki, orzeszki ziemne i arachidowe, soja, mleko krowie, seler, gorczyca czy nasiona sezamu.
Pani dr n. med Mirosława Gałęcka z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu po raz drugi zabrała głos. Tym razem przedstawiła temat: "Alergia - blizna po matce? Mechanizm przekazywania alergii z matki na dziecko". Był to kolejny równie interesujący wykład. Podkreślano fakt, że bardzo często kobiety ciężarne, które nie są świadome, że chorują na nadwrażliwość pokarmową IgG-zależną, przekazują tą alergię swojemu dziecku. Dlatego bardzo ważne jest, by kobiety ciężarne wykonały badania na alergię opóźnioną i w razie nadwrażliwości zastosowały odpowiednią dietę, zapobiegając w ten sposób przenoszeniu alergii na dziecko.
Pani mgr Monika Frank, dietetyk wygłosiła wykład "Ciąża i okres karmienia piersią a dieta bez produktów pochodzenia krowiego". Pani Monika z własnej praktyki zawodowej przekazała Nam wiedzę w jaki sposób wyeliminować produkty pochodzenia krowiego z diety, czym je zastąpić pod względem technologicznym oraz żywieniowym. Ostatnie pół godziny konferencji poświęcono praktycznemu wyjściu z alergii. Pani mgr Bożena Kropka na podstawie swojej książki "Pokonaj dietę" przygotowała prezentację "Sześć kroków wyjścia z alergii w ujęciu praktycznym". Pierwszy krok to regeneracja jelit, a więc likwidacja uczulającego alergenu, suplementacja jelit oraz zastosowanie diety regenerującej śluzówkę jelita cienkiego. Kolejny krok to likwidacja pseudoalergii, poprzez m.in. wykluczenie z diety produktów zawierających histaminę. Krok trzeci to wprowadzenie profilaktyki przeciwastmatycznej. Wprowadzenie detoksykacji organizmu dietą naturalną oraz fitoterapią to krok czwarty. Natomiast dwa ostatnie etapy to wprowadzenie substancji alergizujących oraz utrzymanie uzyskanych efektów.

Jak sami widzicie program był bardzo treściwy. Wszyscy prelegenci wygłaszając swoje referaty bardzo ubolewali nad okrojonym czasem. W niektórych przypadkach nie dało się wyjaśnić pewnych kwestii "w skrócie", dlatego pojawiły się małe opóźnienia. Mimo tego, konferencja przebiegała bardzo sprawnie.
Po niektórych wykładach pojawiło się kilka pytań od słuchaczy, co w bardzo ciekawy sposób wzbogaciło konferencję w dyskusję.

W trakcie przerw pomiędzy kolejnymi sesjami mogłyśmy spróbować produktów bezglutenowych m.in. ciasta kawowego, truskawkowego i cytrynowego oraz musli, które bardzo przypadło nam do gustu. Ponadto dla chętnych przygotowano stanowisko do analizy składu ciała. Można było sprawdzić jaką mamy zawartość wody czy tkanki tłuszczowej. Na początku konferencji ogłoszono również konkurs. Można było wygrać m.in. roczną prenumerata czasopisma Food Forum. Niestety żadnej z Nas nie udało się jej zdobyć ;)

Podsumowując :) Jesteśmy bardzo zadowolone z udziału w konferencji. Wszystkie wykłady przepełnione były wiedzą, prelegenci byli specjalistami w swoich dziedzinach, dobór tematów był również bardzo trafny. Na pewno wybierzemy się na kolejną konferencję :)














1 komentarz:

Salvador Dali pisze...

super idea! Studiuję dietetykę-takie coś jest bardzo pouczające, wprowadza nas w nowe trendy ale i wiedzę!
Zazdroszczę udziału, ale dziękuję za tak obszerny opis :)
No i super poczęstunek-tematyczny, pokazuję, że alergicy nie muszą być ograniczani :)