poniedziałek, 25 listopada 2013

Niedoceniana słodycz

Wielokrotnie na Naszym blogu poruszałyśmy tematykę owocową, jednak o ananasie jeszcze nie było ani słowa. Dziś chciałabym to zmienić :) Dlaczego? Moim zdaniem ananas to niedoceniony owoc, bardzo bogaty w składzie, o wielu korzystnych właściwościach.  Świeży ananas to bardzo smaczny i niskokaloryczny owoc, który świetnie nadaje się do podania pokrojony w półksiężyce lub dekoracyjnie ułożony na półmisku. Tyle ogółem, teraz trochę szczegółów.

http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/1,122005,10763976,Ananas_na_rope.html

Skąd ananas do Nas przyjechał?
Ojczyzną tego owocu jest Brazylia. Jednak uprawia się go również tam, gdzie występuje temperatura powyżej 20st. Celsjusza, plantacje zakładane są więc w Chinach, Malezji i na Filipinach i Hawajach. Owoc waży średnio 1-2 kilograma.

Zacznijmy od jego prawidłowego zakupu. Uważam, że nie ma co wybierać ananasa względem koloru (bardziej lub mniej żółty), ponieważ istnieje tak wiele odmian ananasa o różnorodnej kolorystyce, że kolor nie jest żadnym wyznacznikiem dojrzałości i słodkości ananasa. Przy zakupie jednak warto ananasa powąchać. Dojrzały owoc ma lekko słodki, delikatny, tropikalny zapach. Zatem przejrzały owoc pachnie dość intensywnie, jest to zapach porównywalny do sfermentowanego soku. Dotykając ananasa warto zwrócić uwagę na jego liście i skórkę. Dojrzały owoc ma zielone liście, które trudno oderwać, skórka natomiast jest lekko napięta. Sam owoc jest mimo wszystko delikatnie miękki. Jeśli zdarzy Nam się kupić niedojrzały owoc, można postawić go w kuchni na przykład na parapecie spodem ku górze. W kilka dni owoc dojrzeje i będzie smaczniejszy.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ananas_jardin_Martinique.jpg

Teraz "garść" informacji o zdrowotności tego owocu.
Ananas naładowany jest witaminami A, C, B1, B6 oraz składnikami mineralnymi - potas, wapń, fosfor, mangan. Jest też błonnik! Bromelaina - enzym proteolityczny, rozkładający białka na aminokwasy - również znajduje się w ananasie. 

Taki bogaty skład, zatem jakie są właściwości z tego wynikające?
Zacznę do bromelainy. Bromelaina wykazuje właściwości przeciwzapalne, ananas zatem może m.in. łagodzić obrzęk, przyspieszyć gojenie się ran. Enzym ten ma też kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego przewodu pokarmowego. Przede wszystkim reguluje jego pracę, działa łagodząco na niestrawności oraz zgagę. 
Należy też tu wspomnieć o tak zwanej reakcji blomelaina - cellulit. Bromelaina ma właściwości przeciwzapalne, lekko moczopędne, co wpływa pozytywnie na niwelowanie cellulitu wodnego - czyli stanu zapalnego w Naszych udach. 

Przedstawię teraz kilka innych właściwości ananasa, wynikających z jego składu: 
- dzięki wysokiej zawartości wapnia i manganu, kluczowych składników dla tkanki łącznej, ananas przyczynia się do rozwoju mocnych kości,
- zawarta w ananasie witamina C przyczynia się do poprawy Naszej odporności, jest również naturalnym przeciwutleniaczem, współdziała przy tworzeniu kolagenu, jest odpowiedzialna za trwałość, elastyczność i integralność struktur takich jak skóra, kości i zęby, 
-  wysoka zawartość beta karotenu sprzyja zwalczeniu plamki żółtej, schorzeniu które jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych, 
- biotyna znajdująca się w ananasie pozytywnie wpływa na skórę m.in. pomoże w zwalczeniu przebarwień, 
- potas z ananasa uczestniczy w zachowaniu równowagi wewnątrz i na zewnątrz komórki, sprzyjającej diurezie.



http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/56,101460,13023969,Ananas___egzotyczny_sprzymierzeniec_odchudzania_.html

Czy czujecie się wystarczająco przekonani do tego by w codziennej diecie sięgać po ananasa? 

Brak komentarzy: