piątek, 10 maja 2013

Co powiecie na grejpfruty?


Co powiecie na grejpfruty?




W ostatnim czasie dość często moim drugim śniadaniem są czerwone grejpfruty. I jak się okazuje właśnie ten rodzaj najlepiej wpływa na zdrowie naszego organizmu.

Zawartość witaminy C w grejpfrutach jest dosyć duża, gdyż zjedzenie jednego owocu, pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu.
W grejpfrutach znajdziemy również witaminy E, PP, kwas foliowy i inne z gr B. Zawierają one także wiele aktywnych substancji, które korzystnie oddziałują na nasz organizm: flawonoidy, pektyny i błonnik, kwasy organiczne czy związki mineralne tj. wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, cynk, fluor i mangan.

Grejpfruty wykazują wielokierunkowe działanie:
  • Przeciwnowotworowe – ich korzystne działanie zaobserwowano przy nowotworach trzustki, żołądka, jelita, prostaty, pęcherza czy szyjki macicy;
  • Obniżają ilość cholesterolu we krwi i wpływają na pracę serca - zawarte w grejpfrutach substancje przyczyniają się do obniżenia poziomu frakcji LDL cholesterolu (złego) i częściowo wypłukują już istniejące w naczyniach krwionośnych złogi, przez co korzystnie wpływają na serce i cały układ krążenia;
  • Zmniejszają poziom glukozy we krwi – sprzyjają większemu wydzielaniu insuliny z trzustki, przez co zmniejsza się poziom glukozy we krwi. Grejpfruty wykazują niski indeks glikemiczny. Po zjedzeniu poziom cukru we krwi podnosi się, a potem wolno opada, ponieważ spowolniony zostaje proces przyswajania substancji odżywczych z pokarmów. Dzięki temu dłużej pozostajemy syci i nie grożą nam napady głodu;
  • Przyspieszają przemianę materii - dzięki enzymom spalającym tłuszcz, świetnie radzą sobie z usuwaniem nagromadzonej, niechcianej tkanki i blokują wnikanie do komórek nowych zapasów. Kaloryczność grejpfrutów jest bardzo niska i wynosi tylko 36 kcal w 100 g, więc właściwie można je jeść bez ograniczeń, jednak należy pamiętać, aby to nie był nasz jedyny składnik całodziennego menu!!!
  • Przeciwzapalne – wykazują silne właściwości antybakteryjne, są skuteczne np. przy trądziku, poprawiają gojenie oraz rozjaśniają przebarwienia. Sokiem grejpfrutowym można także walczyć z płytką nazębną czy zapaleniem dziąseł. Ich działanie przeciwzapalne i antywirusowe przydaje się przy przeziębieniu czy gorączce.

Jak uważacie, chyba warto wprowadzić ten pyszny owoc do naszej codziennej diety?  :)



1 komentarz:

Kasieńka pisze...

Zdecydowanie! Grejpfruty są pyszne! My najbardziej lubimy przepołowić je na połówki posypać cukrem i palnikiem zrobić grejpfrutowe brulee :) Pycha!