sobota, 13 kwietnia 2013

Indeks sytości powraca..



Dziś wracamy do tematu Indeksu Sytości :) Spytacie dlaczego? Otóż zauważyłyśmy spore zainteresowanie tym tematem-  Jak to wygląda praktycznie w codziennej diecie, co jeść by na dłużej czuć się sytym, jakie produkty już zbadano?

Jako przypomnienie, indeks sytości jest to wskaźnik oceniający stopień w jakim spożycie konkretnej żywności oddziałuje na odczucie sytości. Szereg badań wykazało, iż produkty spożywcze różnią się możliwościami zwiększania i utrzymywania uczucia pełności po ich zjedzeniu, nawet jeśli dostarczają one tę samą ilość energii. Ogólna zasada określania indeksu sytości opiera się na koncepcji indeksu glikemicznego.

Oczywistym jest, że nie zbadano jeszcze wszystkich produktów dostępnych na rynku. Ilość produktów jednak stale się powiększa. Badania jednak są bardzo czasochłonne, ponieważ  aby uznać indeks sytości danego produktu badania przeprowadzane są zazwyczaj na ochotnikach, najlepiej różniących się stanem odżywienia organizmu, którzy badają ten sam produkt najlepiej jeszcze w 4 porach roku. 

W ostatnim poście napisałam, że „wiadomo, że otręby bardziej sycą niż pączki”. Jak zatem wykorzystać indeks sytości w codziennej diecie?  Korzystając z wartości indeksu sytości wybierajmy te produkty których wartość jest możliwie najwyższa, ponieważ im wyższa wartość indeksu sytości tym produkt charakteryzuje się zdolnością zaspokajania głodu na dłużej.  Na śniadanie owsianka z mlekiem zapewni nam dłużej poczucie sytości niż na przykład płatki kukurydziane.

A teraz mała ciekawostka :) :
Chyba wszyscy znamy popularne ciasteczka zbożowe, które „stopniowo uwalniają energię przez 4 godziny”. Badania nad tym produktem jeszcze są w trakcie, ale już teraz możemy zdradzić Wam małą tajemnicę. Nikt z badających ciastka nie czuł się wystarczająco nasycony już po 2 godzinach badań.  Porównując je jednak do zwykłych herbatników mają indeks sytości o około 30 punktów wyższy.
Poniżej przedstawiamy Wam listę produktów, których wartość indeksu sytości już jest poznana. 


Produkt
Indeks sytości %
Produkt
Indeks sytości %
Chleb pszenny
100
Fasola
133
Rogaliki
47
Ser Cheddar
146
Pączki
68
Jaja gotowane
150
Czekoladowe ciastka
120
Fasolka
168
Krakersy
127
Wołowina
176
Baton mars
70
Frytki
116
Orzeszki ziemne
84
Biały makaron
119
Jogurt truskawkowy
88
Brązowy ryż
132
Chipsy
91
Biały ryż
138
Lody
96
Chleb żytni
154
Żelki
118
Chleb pełnoziarnisty
157
Popcorn
154
Brązowy makaron
188
Musli
100
Banany
118
Płatki kukurydziane
118
Winogrona czerwone
162
Otręby pszenne
151
Jabłka
197
Płatki owsiane
209
Pomarańcze
202


 Wykorzystacie teraz indeks sytości w codziennej diecie? :)

Brak komentarzy: