wtorek, 7 stycznia 2014

"Przez żołądek do... zdrowia!"

Wszyscy wiemy, że prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy wymaga zdrowego i dobrze pracującego żołądka.

Dziś zatem post poświęcony żołądkowi :)

http://www.e-menopauza.com/objawy/zoladek-i-jelita.html


Żołądek to narząd przewodu pokarmowego, którego rolą jest trawienie białek. Z takich podstawowych informacji dodam jeszcze, że żołądek wydziela sok żołądkowy zwierający enzymy: podpuszczkę i pepsynę. Oczywiście żołądek wydziela również kwas solny, który uaktywnia enzymy trawienne oraz zabija drobnoustroje.

Zacznijmy od tego po co nam żołądek?
Żołądek przede wszystkim rozdrabnia pokarm, ale jest to rozdrabnianie "dalsze", gdyż pierwsza faza rozdrabniania pokarmu zachodzi w jamie ustnej. Kwas solny wyjaławia pokarm z wszelkich mikroorganizmów. Kolejną funkcją żołądka jest trawienie białek, ale tylko wstępne, oraz zapoczątkowanie trawienia tłuszczów. Z żołądka pokarm dostaje się do dalszej, intensywnej obróbki w dwunastnicy i
dalszych odcinkach jelit.


Chciałabym Wam również przekazać kilka ciekawostek dotyczących żołądka :)

Po pierwsze warto zaznaczyć, że nasz żołądek nie lubi papierosów, dużej ilości alkoholu, zbyt mocnej herbaty oraz ostrych i tłustych potraw. Nie przepada za lekami (antybiotykami i aspiryną).

http://informator.zumi.pl/jak-zrobic/co-zrobic-gdy-po-kawie-boli-zoladek/wgqqw


Pojemność żołądka waha się od 1000 do 3000 ml, długość 25-30 cm, a szerokość to 12-14 cm.

Pisałam wcześniej o "wydzielinach żołądkowych" teraz napiszę ile tego jest. W ciągu doby żołądek wydziela około 2,5 litra soków trawiennych.

Czy można zmniejszyć sobie żołądek?

Tak, jeśli ma się problem z otyłością. Zakłada się wówczas na żołądek opaskę, która dzieli go na dwie części połączone wąskim przesmykiem. W jednej części mieści się wówczas zdecydowanie mniej pokarmu, także sytość odczuwana jest zdecydowanie szybciej. Czasem tez można zmiejszyć żołądek operacyjnie, jednak jest to bardziej radykalny sposób.

http://www.echirurgia.pl/otylosc/metody_restrykcyjne_chirurgiczne_leczenie_otylosci.htm


Czy jest wśród Nas kobieta w ciąży?
Ona jak nikt inny wie co to zgaga. Warto jednak zaznaczyć, że na początku ciąży winne tej kwestii są hormony, natomiast w czasie późniejszym zbyt mała ilość miejsca dla żołądka. Ucisk na żołądek powoduje wypychanie treści pokarmowej do przełyku.

Ogólnie zgaga to przypadłość, objawiająca się pieczeniem w okolicach klatki piersiowej.

http://www.choroby.biz.pl/z/zgaga.html


W prawidłowych warunkach kwas solny nie wydostaje się z żołądka, ponieważ zapobiega temu dolny zwieracz przełyku. Czasem zwieracz ten rozluźnia się lub ulega osłabieniu, co powoduje możliwość cofania się kwaśnej treści żołądka w stronę przełyku. Co może być przyczyną zgagi? Często pojawia się gdy zaraz po najedzeniu się położymy się. Wówczas powoduje to lekkie rozluźnienie zwieracza. Oczywiście zbyt duża ilośc alkoholu, kawy czy pokarmów sprzyjających wydzielaniu większej ilości kwasu solnego również powoduje powstawanie uczucia zgagi.

Jeśli już pisałam i zgadze, wymienię kilka innych przypadłości żołądkowych.

1. Choroba refluksowa - refluks żołądkowo-przełykowy patologiczny -jest to choroba objawiająca sie przypadłością zgagi, ale mówimy już o chorobie gdy błona śluzowa przełyku narażona jest na działanie kwaśnej treści przez dłuższy czas, epizody są częstsze, zawodzi oczyszczanie przełyku i dochodzi do jego podrażnienia i uszkodzenia.

2. Nadkwaśność - nawracający ból brzucha, częsta zgaga, wymioty to bardzo często objawy nadkwasoty żołądka. Przyczyna nadkwasoty wydaje się wynikać z niewłaściwej diety (duża ilość tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, cytrusów oraz ostrych przypraw w diecie). Gdy jest ich za dużo błona śluzowa, która ochrania żołądek przed ich szkodliwym działaniem nie jest w stanie wytworzyć tyle substancji ochronnej by zniwelować działanie kwasu żołądkowego.

3. Choroba wrzodowa żołądka - istotą choroby jest tworzenie się ubytków w błonie śluzowej żołądka. Ubytki te mogą dotyczyć głębszych warstw, czasem drążą do wątroby i trzustki. Jak wynika z badań, 75% wrzodów żołądka jest spowodowane przez bakterie Helicobacter pylori. Zakażenie tą bakterią często dochodzi w dzieciństwie a nieleczona infekcja może trwać całe życie. Zakażeniu sprzyja szczególnie niski poziom higieny. Helicobacter pylori początkowo zagnieżdża się w części odżwiernikowej żołądka pod warstwą śluzu, po pewnym czasie migruje do pozostałych partii żołądka. Bakteria ta doskonale adoptuje się do kwaśnego środowiska żołądka, dodatkowo uwalnia różne enzymy. Zakażenie Helicobacter pylori narusza barierę ochronną błony śluzowej oraz prowadzi do zwiększonego wydzielania kwasu solnego. W leczeniu infekcji Helicobacter pylori stosuje się antybiotyki, leki hamujące wydzielanie żołądkowe i osłaniające błonę śluzową żołądka. Warto również zaznaczyć, że powstawaniu wrzodów sprzyjają długotrwałe napięcia nerwowe, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, błędy dietetyczne w tym m.in. nieregularne i szybkie spożywanie posiłków oraz predyspozycje rodzinne.

http://www.noni-noni.pl/wrzody-rzoladka-wrzody-dwunastnicy-leczenie-wrzodow-oczyszczanie-organizmu-z-wrzodow-pasozyty.html


4. Nerwica żołądka - związana jest ze stresującym stylem życia oraz innymi zaburzeniami nerwicowymi. Nerwicy żołądka często towarzyszy powracająca zgaga, ciężkość na żołądku oraz bóle brzucha. Czasem pojawiają się również trudności w przełykaniu pokarmu. Brak fachowej pomocy przy nerwicy żołądka może powodować powstawanie wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Podstawą leczenia jest zmiana stylu życia oraz nauka zdrowych nawyków żywieniowych.

5. Ostry nieżyt żołądka - jego przyczyną najczęściej są zatrucia pokarmowe. Zmiany zapalne mogą też powodować niektóre leki lub środki przeczyszczające Objawami ostrego nieżytu są silne bóle skurczowe w okolicy nadbrzusza, nudności, wymioty. Gdy pojawia się stan zapalny może powstać przewlekły nieżyt żołądka, któremu towarzyszy zwiększone wytwarzanie soku żołądkowego i nadkwaśność.

Na dziś kończę już ten "żołądkowy temat".  Mam nadzieję, że post był dla Was ciekawy. Gdybyście jednak mieli jeszcze jakieś pytania - piszcie śmiało :)


Brak komentarzy: