wtorek, 6 sierpnia 2013

Kwasy tłuszczowe

Czytając kilka artykułów zauważyłam, że dość często pojawiają się informacje o kwasach tłuszczowych nasyconych i kwasach tłuszczowych trans. Pewnie każdy wie, że niekorzystnie oddziałują na nasz organizm i należy unikać produktów, które są ich źródłem. Ale tak naprawdę na czym polega ich niekorzystne działanie i gdzie się znajdują? tego dowiecie się z naszego posta :)



Kwasy tłuszczowe nasycone wykazują silne działanie hipercholesterolomiczne, czyli zwiększają zawartość cholesterolu we krwi, ponadto przyspieszają tworzenie się zmian miażdżycowych w naczyniach tętniczych. 
Wiele badań wskazuje na udział kwasów tłuszczowych nasyconych w rozwoju wybranych chorób nowotworowych. Wykazano, iż 30-40% przypadków niektórych typów raka występujących u mężczyzn, i ponad 60%! u kobiet jest związane z nieprawidłowym odżywianiem się, gdzie zasadniczą rolę pełnią tłuszcze diety! Nadmierny udział kwasów tłuszczowych nasyconych koreluje dodatnio m.in. z rakiem okrężnicy, prostaty czy gruczołu piersiowego. W naszej diecie udział energii z kwasów tłuszczowych nasyconych nie powinien być większy niż 10%, w niektórych jednostkach chorobowych zaleca się by wynosił poniżej 7%.

Równie niekorzystne działanie wykazują kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans, które zwiększają stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL ( tzw. zły cholesterol) w osoczu krwi, jednocześnie obniżając stężenie cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol). Ponadto w większym stopniu przyczyniają się do tworzenia zmian miażdżycowych, w porównaniu z nasyconymi kwasami tłuszczowymi. Ale to nie koniec ich niekorzystnego oddziaływania na nasz organizm. Izomery trans mogą przyczyniać się do małej masy urodzeniowej niemowląt, mogą wpływać na zwiększenie poziomu insuliny we krwi a także zaburzać działanie naszego układu odpornościowego. Niestety spożywanie pokarmów będących źródłem tych kwasów tłuszczowych w trakcie ciąży, powoduje że przechodzą one przez łożysko i trafiają do płodu, podobnie w okresie karmienia piersią, przedostają się wówczas z mlekiem do organizmu niemowlęcia.
Kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans powstają podczas utwardzania oleju roślinnego, przy produkcji margaryn. Wyróżniamy margaryny miękkie, które charakteryzują się niewielką ilością izomerów trans oraz margaryny twarde, które zawierają znaczne ilości tych kwasów, dlatego należy pamiętać by sięgać po te pierwsze. Natomiast margaryn miękkich mimo wszystko nie powinny spożywać niemowlęta oraz małe dzieci do 2-3 roku życia.
Udział energii z kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans powinien wynosić poniżej 1%!

W następnym poście zajmiemy się kwasami tłuszczowymi nienasyconymi :)


źródło: www.filozofiazdrowia.com -

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bardzo interesujący post :) Czekam na kolejny o tłuszczach nienasyconych :)

uwielbiamy pisze...

super, czekam teraz na kolejny artykuł o dobrych tłuszczach:-)

Anonimowy pisze...

Strona bardzo ciekawa. Interesująca szata graficzna.Bardzo fajna strona....
ja polecam swoją.

My web page promuj strone

Anonimowy pisze...

Pozdrowienia dla prowadzących stronkę.
Bardzo fajna strona. Godna polecenia. Pozdrawiam!

Also visit my webpage; pozycjonowanie reklama