poniedziałek, 29 lipca 2013

Suplementy diety - korzyści

Zapraszamy na drugą część postu odnośnie suplementacji :)



Ostatnio zwróciłyśmy uwagę na zagrożenia wynikające ze stosowania suplementacji, dzisiaj natomiast chcemy przedstawić Wam zalety suplementacji i  najczęściej stosowane typy suplementacji.

Suplementacja pozwala na skuteczne dotarcie do grup charakteryzujących się zwiększonym ryzykiem wystąpienia  niedoborów określonych składników odżywczych m.in. wśród kobiet ciężarnych, a także stosunkowo szybko pozwala poprawić stopień wysycenia organizmu danym składnikiem odżywczym.

Coraz częściej mamy do czynienie z pojęciem 'ukrytego głodu', który wiąże się z niedoborami określonych składników odżywczych m.in. witaminy A, jodu, żelaza, a także ostatnio coraz częściej cynku. Głównie narażone są na to dzieci oraz młodzież w krajach rozwijających się, dlatego coraz częściej wykorzystuję się suplementacje by zapobiegać chorobom na tle niedoborów składników odżywczych.

Suplementację witaminą A najczęściej stosuje się w przypadku dzieci oraz kobiet w okresie poporodowym. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kseroftalmii. Należy jednak pamiętać że zbyt duże dawki witaminy A działają na nasz organizm niekorzystnie.

Suplementacja żelazem to najczęściej stosowany sposób zapobiegania i leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza i niedokrwistości ciężarnych. Podawanie preparatów żelaza w okresie ciąży korzystnie wpływa na wysycenie organizmu tym pierwiastkiem, co z kolei wpływa na odpowiedni rozwój płodu, później noworodka a także zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie porodu. Suplementację żelazem powinno stosować się także wśród wcześniaków i noworodków z małą masą urodzeniową.

Jednak najbardziej popularna jest suplementacja kwasem foliowym w wieku rozrodczym. Zbyt niskie spożycie kwasu foliowego wpływa na rozwój niedokrwistości megaloblastycznej a także  na wystąpienie wad rozwojowych i innych powikłań, np. przedwczesne oddzielenie łożyska, obumarcie płodu czy mała masa urodzeniowa.


Skuteczność stosowania suplementacji diety stwierdzono odnośnie:
  • stosowania przez kobiety w wieku rozrodczym kwasu foliowego w celu zapobiegania występowania wad rozwojowych układu nerwowego 
  • żelaza stosowanego przez kobiety w ciąży i noworodki z małą masą urodzeniową
  • wapnia u osób unikających produktów mlecznych
  • witaminy D u osób starszych, które nie spożywają produktów wzbogaconych w tę witaminę
  • preparatów witaminowo-mineralnych u osób stosujących restrykcyjne diety
Grupą narażoną na wystąpienie niedoborów mikroskładników, u której suplementacja jest wskazana są sportowcy. Zwłaszcza w okresie kiedy znacznie redukują swoją masę ciała przed zawodami stosując dietę eliminacyjną, w okresie rekonwalescencji po kontuzjach a także dla tych sportowców, którzy stosują dietę wysokowęglowodanową o małej gęstości odżywczej.

Należy jednak pamiętać, że efektywność stosowania suplementów jest największa w sytuacjach gdy występują w organizmie niedobory, natomiast znacznie mniejsza przy lepszym stanie odżywienia.


Brak komentarzy: