piątek, 5 lipca 2013

Diety alternatywne

Witajcie kochani :)



Chcemy Wam dzisiaj przybliżyć temat związany z najbardziej popularnymi dietami alternatywnymi.
Dieta alternatywna to sposób żywienia, różniący się od typowego dla danej społeczności, związany ze świadomą rezygnacją z określonych rodzajów pokarmów. Pewnie od razu przychodzi Wam do głowy wegetarianizm? Tak, to prawda. Wegetarianizm cieszy się obecnie największą popularnością wśród diet alternatywnych. Jednak my chcemy Wam przybliżyć dzisiaj diety niskowęglowodanowe. 

Do diet niskowęglowodanowych zaliczamy: dietę Atkinsa, Kopenhaską, Protein Power, Grupy krwi czy dietę optymalną Kwaśniewskiego.

Dieta Atkinsa, Protein Power, Kopenhaska oraz grupy krwi zalicza się do się do diet wysokołtłuszczowych i wysokobiałkowych, natomiast dietę Kwaśniewskiego do diet wysokotłuszczowych. 

Nie chcemy opisywać jakie dokładnie założenia mają poszczególne diety, dzisiaj chcemy skupić się na zaletach i wadach. 



Dieta Atkinsa i Kwaśniewskiego:

Diety te pozwalają na skuteczną utratę masy ciała w tempie około 2 kg tygodniowo, ograniczają nasz apetyt i wahania stężenia glukozy we krwi. Niestety szybka utrata masy ciała w początkowym etapie diety, w dużej mierze związana jest z wystąpieniem ketonemii i odwodnieniem organizmu.

Ponadto stosowanie tej diety prowadzi do  silnego zakwaszenia organizmu, spowodowane zbyt małą podążą w diecie węglowodanów. Ponadto mimo, że na początku stosowania diety nasz profil lipidowy krwi się poprawia (spadek stężenia cholesterolu LDL i wzrost stężenia cholesterolu HDL), to w dalszej perspektywie działa miażdzycorodnie! Kolejne negatywne oddziaływanie to obciążenie nerek, związane z wysoką podażą białka.
Ograniczone spożycie warzyw, owoców i produktów zbożowych może prowadzić do wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych ( w szczególności witaminy C, witamin z grupy B oraz potasu i magnezu). Osoby stosujące te diety narażone są również na niedobory wapnia, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju osteoporozy. Jednocześnie diety te dostarczają zbyt ilości kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu, a także witaminy A, fosforu i soli kuchennej.

Dieta według grup krwi:

Dieta ta opiera się na założeniu, że codzienny wybór produktów powinien być uzależniony od naszej grupy krwi, dlatego wyróżnia się cztery zestawy produktów, dla osób z grupą krwi: 0, A, B, i AB.  
Grupa krwi O: osoby te powinny uwzględniać w swojej diecie w szczególności mięso i ryby, natomiast unikać produktów zbożowych i produktów mlecznych.
Grupa krwi A: zaleca się spożywanie w szczególności produktów zbożowych, warzyw i owoców. Natomiast należy unikać tłustego mięsa, produktów mlecznych i tłuszczy zwierzęcych.
Grupa krwi B:  powinna być to dieta urozmaicona i obfitująca w mięso i produkty mleczne, natomiast ograniczająca spożycia produktów zbożowych.
Grupa krwi AB: wskazane są produkty mleczne, jaja oraz produkty zbożowe.

Diety te są próba indywidualnego podejścia do potrzeb żywieniowych każdego człowieka. Natomiast nie ma naukowych podstaw by brać pod uwagę grupę krwi przy komponowaniu posiłków. Dietę nie zaleca się do długotrwałego stosowania, ze względu na brak dokładnego określenia w jakich proporcjach dane produkty powinny być spożywane. Ponadto każdy z tych zestawów jest nie zgodny z zasadami racjonalnego odżywiania. Wyeliminowanie produktów mlecznych stwarza ryzyko wystąpienia niedoboru wapnia a w konsekwencji osteoporozy. Z kolei unikanie produktów zbożowych prowadzi do ograniczonego spożycia błonnika pokarmowego i witamin z grupy B.


Stosowaliście czy może obecnie stosujecie jedną z tych diet? Jakie są Wasze opinie? :)





Brak komentarzy: