środa, 10 lipca 2013

Suplementy diety - zagrożenia



Istnieją trzy główne strategie racjonalizacji żywienia mające na celu walkę z niedoborami witamin i składników mineralnych oraz pełniące rolę profilaktyki przed chorobami cywilizacyjnymi występującymi na tle wadliwego żywienia. Jest to  zmiana sposobu żywienia, wzbogacanie żywności oraz suplementacja.



Dzisiaj chciałabym się jednak skupić na suplementacji.
Suplementacja to indywidualne uzupełnianie diety składnikami odżywczymi i innymi substancjami biologicznie aktywnymi działającymi w małych ilościach. W krajach, w których występują niedobory żywności, jest to bardzo efektywna metoda w przypadku walki z niedoborami witaminy A, żelaza i jodu. Natomiast w krajach rozwiniętych np. w Polsce , konsumenci często wybierają suplementy by ‘poprawić’ swój sposób żywienia.

źródło: treningkettlebell.pl


Jednak co tak naprawdę kryje się w suplementach?
Oprócz witamin, składników mineralnych, aminokwasów czy kwasów tłuszczowych, w skład mogą wchodzić także substancje wykazujące inny efekt fizjologiczny.  Mogą być to substancje pozyskiwane z roślin, ich części, alg, porostów, grzybów, produktów pochodzenia zwierzęcego a także z roślin leczniczych.
Suplementy możemy podzielić na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. 

Najczęściej jako preparat jednoskładnikowy oferowane są suplementy zawierające witaminę C, magnez, selen i chrom. Natomiast większość suplementów to preparaty wieloskładnikowe.

Dzisiaj natomiast chciałabym się skupić na zagrożeniach jakie wynikają ze stosowania suplementów.

Bardzo często sięgamy po suplementy z własnej inicjatywy, bez uzyskania wcześniejszych zaleceń np. od lekarza.  Chcemy w ten sposób zwalczyć możliwe niedobory i poprawić swój sposób odżywiania. Co najciekawsze suplementacje bardzo często wybierają osoby, których sposób żywienia jest prawidłowy.
Właściwy sposób odżywiania, ponadto stosowanie produktów wzbogaconych i suplementów może doprowadzić do przyjmowania nadmiernych ilości witamin czy składników mineralnych. Największe ryzyko nadmiernego spożycia występuję przy stosowaniu suplementów zawierających witaminę A i beta-karoten, wapń, miedź, fluor, jod, żelazo, mangan i cynk.


Jakie zagrożenia wynikają z przyjmowania nadmiernych ilości suplementów?
Nadmierna suplementacja B-karotenem ( także razem z witaminą A) może w przypadku palaczy i osób narażonych na azbest zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów płuc. Z kolei same suplementy witaminy A mogą podnieść poziom trójglicerydów we krwi.
Zagrożenie jednak nie jest tylko związane  z przyjmowaniem zbyt dużych dawek witamin i składników mineralnych.
Interakcje pomiędzy składnikami pokarmu, w tym suplementami a lekami może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. 

Na pierwszy raz wystarczy tyle informacji :) niedługo pojawi się następny post dotyczący suplementacji i wzbogacania żywności :)

źródło: edukacja.warszawa.pl 


1 komentarz:

Marta pisze...

Nominowałam Was do nagrody Liebster Blog! :) pozdrawiam i zapraszam do siebie po pytania :)