piątek, 21 lutego 2014

Co masz zrobić jutro zrób dziś :) - motywacja

Dziś temat wydawałoby się zupełnie nie związany z tematyką Naszego bloga. Jednak z doświadczenia wiem, że termin motywacja doskonale wpisuje się w taką tematykę jak odchudzanie, zmiana nawyków żywieniowych czy ogólnie zmiana stylu życia. Te tematy z kolei często poruszamy w Naszych postach :)

Dziś więc troszkę o motywacji.

Zacznę ogólnie: "Zmotywuj się do działania!". Często albo słyszymy to zdanie z ust kogoś innego, czasem też powtarzamy sobie je w myślach. Ale czym jest ta motywacja?

Słowo motywacja składa się z dwóch części: Motyw i Akcja. Aby podjąć działanie (akcję), trzeba mieć do tego odpowiednie motywy. Motywacja jest bardzo ważnym czynnikiem, od którego bardzo często zależy sukces. Jak widzicie poniżej na motywacje może mieć wpływ bardzo wiele czynników.


Jednak najprościej można uogólnić, że motywacja jest jak paliwo. Podobnie jak z paliwem i drogą, im dłuższa – tym więcej i dłużej potrzebujesz trzymać motywację na odpowiednim poziomie. Jeśli poziom motywacji spadnie, zniechęcisz się do działania (tak jak samochód, który bez paliwa stanie).

Każdego człowieka może motywować inna rzecz. Inny tez jest rodzaj motywacji w zależności od rodzaju czynności jaką chcemy wykonać. Jednak naukowo możemy wyróżnić dwa rodzaje motywacji:

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA - motywacja ta jest odpowiedzialna za samo działanie i czerpanie przyjemności z tego działania; kierując się nią mamy pewność, że przyczyną działania jest ochota do tego; odpowiada ona za nasz rozwój. Motywacja wewnętrzna to osobiste pragnienia, interesy, samorealizacja.

MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA - jest ona ukierunkowana na realizacje czynności ze względu na czekającą nas nagrodę po jej wykonaniu np. kiedy dziecko uczy się, bo rodzice dają mu za dobre oceny pewną kwotę pieniędzy.

Co dalej z tą motywacją?
Motywacja skłania Nas do wykonywania różnych czynności to już wiemy. Wyobraźcie sobie, że dziecko codziennie trzeba motywować aby myło zęby. Z biegiem czasu czynność ta staje się nawykiem. Jak wynika z wielu badań, aby czynność stała się nawykiem, należy powtarzać ją przez 21 dni.



Oczywiście nie wszystkich nawyków musimy się nauczyć poprzez motywację. Niektóre nawyki wyuczyliśmy u siebie bez nadmiernej motywacji do wykonywania ich (na przykład codzienny prysznic :) )

Do najbardziej popularnych działań motywacyjnych należy:
  • wyobrażanie sobie osiągniętego celu,
  • wynagrodzenie,
  • skupienie się na celu. 
Tyle tytułem występu na temat motywacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat jak poradzić sobie z odwlekaniem, rutyną czy pozytywnym myśleniem chętnie rozwinę te tematy w kolejnym poscie. 



Dziś jednak chciałabym jeszcze nawiązać do motywacji w zmianie nawyków żywieniowych, w diecie czy codziennej aktywności fizycznej. 

Z pierwszymi promieniami słońca zrzucamy zimowe płaszcze i mamy też ochotę zrzucić te nadprogramowe kilogramy zgromadzone w czasie zimy. W internecie aż roi się od cudownych diet, siłownie zachęcają nas korzystnymi karnetami i bez chwili zawahania decydujemy się na zmiany tak by pozbyć się choćby 5 kilogramów. Po tygodniu jednak zapał Nam spada, bo waga ani drgnie. Co zrobić aby motywacja starczyła Nam aż do osiągnięcia upragnionego celu? 

Pierwszą zasadą dotycząca motywacji jest poszukiwanie motywacji wewnętrznej. To znaczy, że chciejmy schudnąć nie dlatego, że marzymy o sukience 2 rozmiary mniejszej niż dotychczas (choć na początek i ten cel może okazać się dobry). W późniejszym czasie jednak warto pomyśleć o spadku masy ciała w sposób, że robimy to dla siebie, dla własnego zdrowia, dla lepszego samopoczucia! :)

Oczywiście aby motywacja z biegiem czasu nie spadała należy postawić sobie REALNY cel. Nie oszukujmy się nikt nie zgubi 10 kg w tydzień. Podzielmy główny cel na mniejsze cele np. spadek masy ciała 0,8 kg/tydzień. Co w konsekwencji przyczyni się do osiągnięcia głównego celu 10 kg w 12 tygodni :) 

No i nagroda! Oj to motywuje :D Jednak i tutaj jest "haczyk". Po osiągnięciu upragnionego celu nie nagradzajmy się jedzeniem! Nagrodą może być nowe ubranie, karta upominkowa na zabieg upiększający czy sesja zdjęciowa po kuracji odchudzającej :) Te nagrody zdecydowanie bardziej "udowodnią" Nam, że było warto, że wysiłek się opłacił :) 

Aby nie spadła Nam motywacja warto również pomyśleć o stałym odnotowywaniu naszych sukcesów, osiągnięć ale również problemów i porażek. Taki dzienniczek pozwoli Nam na stałe obserwowanie siebie i swoich poczynań :) 


Gotowi? Zatem do dzieła! :) 

Brak komentarzy: