piątek, 20 grudnia 2013

Nietolerancja laktozy

Witajcie kochani!

Pozostajemy w temacie alergii i nietolerancji pokarmowych :) 
Ostatnia konferencja, w której uczestniczyłyśmy skupiła się głównie na problemie alergii pokarmowych, dlatego my dzisiaj rozszerzymy temat nietolerancji pokarmowych. Zaczynamy od nietolerancji laktozy, z którą niestety sama się borykam. Pewnie każdy z Was coś na ten temat słyszał, my postaramy się uporządkować tą wiedzę. No to zaczynamy :)

Nietolerancja laktozy wiąże się z niedoborem enzymu - laktazy - rozkładającego cukier mleczny do glukozy i galaktozy. Objawy pojawiające się po spożyciu produktów bogatych w laktozę to biegunka, wzdęcia i ból brzucha. Intensywność tych dolegliwości zależy od ilości laktozy, którą spożyjemy i ciężkości niedoboru laktazy, na którą cierpimy. Dla każdego granica tolerancji laktozy jest sprawą indywidualną i zmienną. Poprzez stałe spożywanie małych dawek laktozy możemy zwiększyć aktywność enzymu laktazy.



Produkty, które musimy unikać jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy to m.in.: produkty mleczne, mleko pełne i odtłuszczone, mleko sproszkowane, śmietana, lody i białe sosy.
Natomiast nie powinniśmy rezygnować z jogurtów z żywymi kulturami bakterii, które nie zawierają znaczącej ilości laktozy, a dodatkowo wykazują aktywność laktazy.
Jakie poza jogurtami produkty można spożywać? To przede wszystkim pieczywo nie zawierające mleka i serwatki, płatki owsiane, warzywa, owoce, zupy na bazie bulionu, desery które wyprodukowane bez dodatku mleka lub mleka w proszku, a także twarogi z mała ilością laktozy. Stosowanie diety ubogolaktozowej niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niedoboru składników pokarmowych, w szczególności wapnia i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.



Bardzo ważne jest by dopasować dietę do naszych indywidualnych potrzeb. Tak jak wspomniałam każda osoba charakteryzuje sie różnym poziomem tolerancji laktozy, dlatego należy to uwzględnić przy komponowaniu codziennego jadłospisu. Na początku powinniśmy zastosować dietę bezlaktozowa, natomiast z czasem ilość laktozy w naszej diecie powinna się zwiększyć i osiągnąć poziom 7-8 g laktozy.
Należy jednak pamiętać by pojedynczy posiłek nie zawierał więcej niż 2 g laktozy.

A jak możemy sprawdzić czy nietolerancja laktozy nas dotyczy?
Pierwszy możliwy sposób to badanie podmiotowe, które polega na określeniu związku pomiędzy spożyciem produktu bogatego w laktozę a występowaniem objawów. Druga opcja to test tolerancji laktozy. Polega on określeniu zmian stężenia glukozy we krwi po spożyciu 50 g laktozy. U osoby, bez zaburzeń tolerancji laktozy obserwuje się wzrost o minimum 20 mg/dl. Dlatego im mniejsza zmiana glikemii, tym większy stopień niedoboru laktazy. Ostatni możliwy sposób to test oddechowy, który pozwala wykryć w wydychanym powietrzu wodór (wodór powstaje w wyniku fermentacji niestrawionej laktozy)




1 komentarz:

emi pisze...

Krótko i na temat! :)