czwartek, 12 grudnia 2013

Czym osłodzić sobie życie?

Cukier biały to najczęstszy środek słodzący stosowany w przemyśle spożywczym. Słodzimy nim większość napoi, wykorzystujemy go do pieczenia, jak również dodajemy cukier do większości dań „do smaku”.

Czym zastąpić sobie cukier? Przedstawiam Wam kilka alternatyw. Zaznaczam jednak, że wszelkie zastępniki cukru wcale nie oznaczają mniejszej kaloryczności czy działania prozdrowotnego.

CUKIER BIAŁY – jest to cukier pozyskiwany z buraków cukrowych. W 99% składa się z sacharozy, jego kaloryczność wynosi około 405kcal 100g.




CUKIER BRĄZOWY (TRZCINOWY) – jest to nierafinowany cukier otrzymywany z trzciny cukrowej. Podobnie jak cukier biały w 99% składa się z sacharozy, jego kaloryczność jest również podobna do cukru białego (około 400kcal w 100g). Cukier brązowy wg powszechnego uznania wcale nie jest zdrowszy od cukru białego. Spożywany w nadmiarze podobnie jak cukier biały przyczynia się do rozwoju nadwagi.




SYROP KLONOWY – jest to pozostałość po odparowaniu wody z soku klonowego, jest w nim około 67% cukru i ma znacznie niższą kaloryczność w stosunku do cukru białego (100g – 260kcal). Poza cukrami występują w nim również witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne, kwasy organiczne oraz aminokwasy.

SYROP Z AGAWY – powstaje przez zagęszczenie soku z agawy. W jego skład wchodzi głównie fruktoza, która wpływa na niższy indeks glikemiczny oraz większą intensywność słodyczy gotowego produktu. Syrop z agawy w 100g posiada 310kcal.




MIÓD – jest naturalnym słodkim produktem spożywczym powstającym z nektaru kwiatowego lub spadzi. W składzie miodu występuje fruktoza w 39%, glukoza (30%) oraz śladowa ilość sacharozy. Poza cukrami zawiera pewne ilości aminokwasów, kwasów organicznych, białka, enzymów, hormonów oraz witamin. Ponadto wykazuje właściwości prozdrowotne jednak tylko w temperaturze do 40stopni C. jego kaloryczność wynosi 320kcal w 100g.




MELASA – jest to ciemnobrązowa lepka ciecz, powstająca jako produkt uboczny podczas produkcji cukru białego. Ma charakterystyczny karmelowy smak z lekkim gorzkawym posmakiem. W swym składzie posiada 50% cukru oraz pewne ilości składników mineralnych takich jak żelaza czy cukru. W 100g znajduje się 290kcal.

KSYLITOL – jest to substancja pozyskiwana z drzewa brzozy. Jego słodycz porównywana jest do cukru, a kaloryczność jest o 40% niższa (240kcal/100g). Ksylitol ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi i może być spożywany przez diabetyków. Warto jednak zaznaczyć, że zbyt duże spożycie może wywoływać efekt przeczyszczający.

STEWIA – jest to roślina, która zawiera w swym składzie związki (stewiozydy), które odznaczają się 100-300-krotnie wyższą słodyczą niż cukier. Jej kaloryczność przy stężeniach dających wrażenie słodyczy jest niemal zerowa. Dodatkowym pozytywem stewii jest fakt, że jest odporna na działanie temperatury. Dodam jeszcze, że wyniki badań wskazują na to, iż stewiozydy obniżają ciśnienie krwi i poziom glikozy, co może być niewskazane przy hipoglikemii i hipotensji.

ASPARTAM oraz ACESUFFAM są sztucznymi środkami słodzącymi, wykazującymi 200 razy większą słodycz od cukru, ale o tych słodzikach powstał już osobny post, do którego Was odsyłamy tu


Należy jednak zaznaczyć, że większość środków słodzących w tym cukier biały spożywanych w nadmiernej ilości może powodować wzrost kaloryczności diety, a co się z tym wiążę do rozwoju nadwagi i otyłości. 

Brak komentarzy: