środa, 12 marca 2014

Powiedz NIE cholesterolowi!

Profilaktyki nigdy za mało. U Nas na blogu również. Dziś zatem kilka słów o tym jak nie dopuścić do wzrostu frakcji LDL cholesterolu. Zaczynamy :)

1. Unikaj stresu

Prawidłowy poziom cholesterolu frakcji LDL w osoczy krwi nie powinien przekraczać 115 mg/dl. I wbrew powszechnej prawdzie jego zbyt wysokie stężenie nie jest problemem tylko ludzi otyłych czy starszych. Coraz częściej problem ten dotyka szczupłych trzydziestolatków. Dlaczego? W pogoni za realizacją, sukcesem, rozwojem pozwalamy aby do Naszego życia wkradł się stres i nerwy.
Ponad to zabiegani, z szybkim tempem życia, chętnie sięgamy po to co dostępne na wyciągnięcie ręki - fakt foody czy kaloryczne przekąski, co sprzyja wyższemu poziomowi cholesterolu LDL. Poza tym po całym dniu pracy, "padamy" wręcz na kanapę. Nie mamy siły i ochoty iść na siłownię czy basen.




2. Wybieraj odpowiednie tłuszcze

Aby obniżyć cholesterol LDL należy sięgać po produkty bogate w sterole roślinne np. nasiona sezamu czy słonecznika, orzechy włoskie, lakowe oraz ziemne, olej sojowy. Każdy z Nas wie również, że na rynku są dostępne produkty wzbogacone w sterole (m.in. miękkie margaryny, serki). Warto też zadbać, aby w codziennym jadłospisie występowały nienasycone kwasy tłuszczowe (link tu i tu).


3. Regularnie poddawaj się badaniom

No tak złogi LDL cholesterolu równa się blaszka miażdżycowa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zwęża ona światło naczyń krwionośnych, uniemożliwiając przepływ krwi. W przypadku niedrożności tętnicy wieńcowej następuje zawał serca, natomiast w przypadku naczyń mózgu oraz szyjnych - udar mózgu. Tutaj warto pamiętać również o fakcie, że "zatkane" mogą być również naczynia jamy brzusznej, powodując niedotlenienie jelit oraz naczynia krwionośne nóg skutkujące niedokrwieniem oraz bólem. Bardzo ważne jest aby badać obie frakcje cholesterolu. cholesterol LDL tak jak pisałam wcześniej sprzyja powstawaniu (..) natomiast frakcja HDL wpływa na przeciwdziałanie rozwojowi blaszki miażdżycowej. Nie ma górnej granicy stężenia tej frakcji cholesterolu, jednak jego stężenie we krwi nie powinno być niższe niż 40 mg/dl u mężczyzn i 45 mg/dl u kobiet. Dlaczego cholesterol frakcji HDL jest dla nas taki korzystny? Zabiera on nadmiar "złego" cholesterolu ze ścian tętnic i transportuje go do wątroby, gdzie jest wydalany wraz z żółcią.




4. Zmień nawyki żywieniowe

Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe pochodzące ze smalcu, boczku, czy tłustych kiełbas. Poza tym warto uważać również na jaja. Oczywiście nieprawdą jest, że przy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu nie wolno jeść jajek. Są ona zdrowe i zawierają wiele cennych składników. Warto jednak pamiętać o umiarze.


5. Postaw na aktywność fizyczną

Przed wysokim stężeniem cholesterolu i miażdżycą doskonale chroni aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Regularna aktywność fizyczna podnosi poziom dobrego i obniża poziom złego cholesterolu. Ponad to ćwiczenia pomagają zrzucić zbędne kilogramy, co również reguluje poziom cholesterolu. 



sobota, 1 marca 2014

The best of February 2014

Witajcie! :)

Czas na kolejne podsumowanie miesiąca :)
Jednak tym razem, będzie ono wyglądało troszkę inaczej, poza wydarzeniami z lutego, chciałabym zachęcić Was do kilku wydarzeń, w których warto moim zdaniem wziąć udział :)
No to zaczynamy!

Ulubione zestawy śniadaniowe
Tęsknię już za moimi ulubionymi owocami! Dlatego coraz częściej na śniadania wybieram kolorowe zestawy, wykorzystuje moje zapasy z zamrażalki, ale niestety to nie to samo co świeże truskawki czy maliny. A jeszcze bardziej brakuje mi arbuza! Komu też? :)
Niestety na razie musi nam wystarczyć to co jest, a poniżej kilka naszych owocowych śniadań :)


a tego nam brakuje...




Ciekawe miejsce
Uwielbiam spędzać czas w ciepłych i przytulnych miejscach, dlatego bardzo często wieczory spędzam poza domem. W tym miesiącu opisze dwa z moich ulubionych miejsc w Poznaniu.
Pierwsza to kawiarnia znajdująca się przy Starym Rynku - Republika Róż. Kawiarnia ma dwie sale na parterze, oraz sale w piwnicy. Każda z tych części ma zupełnie inny wystrój i charakter. Moją ulubioną jest sala znajdująca się od strony Placu Kolegiackiego. Jasne, koronkowe i pełne kwiatów wnętrze, dzięki czemu nawet zimą ma się wrażenie, że panuje tam wiosna :) Tą kawiarnię wybieram zwłaszcza wtedy gdy mam ochotę na duże i pyszne cappuccino ( polecam Big Cappuccino :) )
Z kolei gdy mam ochotę na mały lunch wybieram się do kawiarni Kawka. 
Pyszne tosty z łososiem, rukolą i orzechami to mój ulubiony zestaw :) Ponadto w ofercie mają cudowne koktajle owocowe i smoothie. Latem można usiąść w ogródku, z dala od hałaśliwego miasta.
To zdjęcie z jednego z naszych letnich wypadów do kawiarni Kawka :)


Republika Róż

Tłusty czwartek
Ostatni tydzień lutego to niestety też ostatni tydzień karnawału. Ale dzięki temu w czwartek obchodziliśmy Tłusty Czwartek :) Lubicie pączki? Przyznacie się ile ich zjedliście? :)
Zgodnie z przesądem, jeśli ktoś nie zje w Tłusty Czwartek ani jednego pączka, to nie będzie miał szczęścia w życiu. Nie miałam wyboru, musiałam zjeść :)
W cukierniach dostępne były pączki z marmoladą, z różą, ajerkoniakiem, z cukrem pudrem czy polane lukrem. Jakie są Wasze ulubione? Pączki są oczywiście pyszne, ale należy pamiętać, że jeden ma aż 290 kcal ( 100 g to 414 kcal). Dlatego pamiętajmy by w ten dzień oprócz objadania się pączkami, znaleźć też czas na aktywność fizyczną. Długi spacer, biegi czy jazda na rowerze to idealne propozycje, zwłaszcza że pogodę mamy typowo wiosenną :)

źródło: infografika.wp.pl



Marzec
Natomiast na samym końcu chciałabym napisać Wam o dwóch konferencjach, w których moim zdaniem warto wziąć udział.
Pierwsza to konferencja organizowana przez czasopismo Food Forum, 22 marca w Luboniu w Hotelu Poznańskim. Temat konferencji to aktualne trendy w alergiach pokarmowych. W pierwszej edycji tej konferencji uczestniczyłyśmy razem z Natalią w listopadzie 2013, tutaj znajdziecie naszą relację z tego wydarzenia. Więcej informacji o programie konferencji znajdziecie tutaj. Zachęcamy :)

Z kolei drugie wydarzenie to II edycja konferencji naukowo dydaktycznej: Standardy medyczne w praktyce neonatologicznej i pediatrycznej.  Konferencja odbędzie się 21-22 marca w Hotelu Sheraton we Warszawie. Program jest dość obszerny, dlatego wybrałam kilka tematów, które są szczególnie interesujące. Przede wszystkim I sesja czyli mleko mamy - co robić, aby było dostępna dla każdego niemowlęcia, sesja III czyli żywienie a prawidłowy rozwój - najnowsze standardy postępowania oraz sesja IV żywienie a prawidłowy rozwój - standardy oceny rozwoju. 
Więcej informacji znajdziecie tutaj :)